R’ Menachem Bursteyn

Please note:

 • This page and all derivatives is/are a continued work in progress. Please send a message for any corrections and those will be considered and/or actioned as soon as possible.
 • Just because the below authorities wearing Techeiles are listed doesn’t mean we have contact info on all of them. This is for informational purposes only.

From Puah:

לימודים והשכלה:

הרב התחנך בילדותו ב”ישיבת הרב קוק” – אורגוואי, דרום אמריקה.
עם עלותו ארצה למד ב”מרכז שפירא” ומשם המשיך חינוך יסודי בממ”ד “תחכמוני” בחדרה.
את הישיבה התיכונית למד בישיבתו של אדמו”ר ישיבת בני עקיבא “בית שמואל” בחדרה.
במסגרת הישיבה ערך מחקר ביולוגי באוניברסיטת בר-אילן.
משם עלה לעיר הקודש וקבע את ישיבתו בישיבת “מרכז הרב” זה מעל 25 שנה.
במסגרת זו נבחן בבחינות סמיכה לרבנות וערך מספר מחקרים בתחומים שונים ביהדות.

עיסוקים בעבר:

הרב הורה במספר ישיבות ומוסדות חינוך כגון: “מרכז הרב”, “אור עציון” , כולל “ארץ חמדה”, מכללת הרצוג, מכללת ליפשיץ,
ישיבת “עטרת כוהנים”, מכללת ירושלים לבנות, כולל “בני דוד”.
בשנת תש”ן הקים הרב בורשטין את מכון פוע”ה וממשיך לעמוד בראשו עד היום.
במהלך השנים עסק הרב בחקירת הריאליות של המקורות ושל המקש. במסגרת זו פירסם את מחקרו הרב על התכלת.
הרב ערך מספר כתבים הקשורים לתורת המוסר, ביניהם הוציא לאור את מאמרי המשגיח ר’ יחזקאל לוינשטיין זצ”ל

עיסוקים נוכחיים:

כיום עומד הרב בורשטין בראשו של מכון פוע”ה שהפך להיות מרכז פנים בנושאים רפואיים הלכתיים המטפל ביותר מ-300 פניות ליום ללא תשלום.
הרב ממשיך להורות בישיבות ומוסדות חינוך כגון: “מרכז הרב”, ועוד.

ליצירת קשר עם הרב
בשעות פעילות המכון ניתן ליצור קשר עם מזכירו של הרב: 02-6516080
אימייל: rl@puah.org.il

Translated:

Studies and Education:

In his childhood, the rabbi was educated at the “Rav Kook Yeshiva” in Uruguay, South America. Upon his immigration to Israel, he studied at “Merkaz Shapira” and then continued his elementary education at the “Tachkemoni” religious school in Hadera. He attended high school at the Yeshiva of the Admor, Bnei Akiva Yeshiva “Beit Shmuel” in Hadera. During his time at the yeshiva, he conducted biological research at Bar-Ilan University. From there, he moved to Jerusalem and has been studying at the “Merkaz HaRav” Yeshiva for over 25 years. Within this framework, he took rabbinical ordination exams and conducted several studies in various fields of Judaism.

Past Occupations:

The rabbi taught at several yeshivas and educational institutions such as: “Merkaz HaRav,” “Or Etzion,” the “Eretz Hemdah” Kollel, Herzog College, Lifshitz College, “Ateret Cohanim” Yeshiva, Jerusalem College for Women, and the “Bnei David” Kollel. In 1990, Rabbi Burshtin founded the Puah Institute and continues to lead it to this day. Over the years, the rabbi has engaged in the investigation of the realities of the sources and reasoning. In this context, he published his extensive research on the techelet (blue dye). The rabbi has edited several writings related to the ethics of Torah, including publishing the articles of the Mashgiach Rabbi Yechezkel Levenstein, of blessed memory.

Current Occupations:

Currently, Rabbi Burshtin heads the Puah Institute, which has become a central institution for halachic medical issues, handling over 300 inquiries a day free of charge. The rabbi continues to teach at yeshivas and educational institutions such as “Merkaz HaRav,” and others.

To contact the Rabbi:

During the institute’s working hours, you can contact the Rabbi’s secretary at: 02-6516080
Email: rl@puah.org.il

From Wikipedia:

הרב מנחם בורשטין (נולד בי”ט בסיוון ה’תשט”ז, 29 במאי 1956) הוא ראש מכון פוע”ה לפוריות ורפואה על פי ההלכה בגבעת שאול שבירושלים, רב בישיבת “מרכז הרב” ובמוסדות נוספים ומחבר ספרים.

הרב בורשטין חבר בוועדות של משרדי החינוך והבריאות. בשירות המילואים הוא מרצה מטעם הרבנות הצבאית.

ביוגרפיה

נולד באורוגוואי, לרב שלמה בורשטין, ראש “ישיבת הרב קוק” במונטווידאו. בגיל חמש עלתה משפחתו לישראל והתיישבה בחדרה. הוא נכנס ללמוד ב”מרכז שפירא”, וב”תחכמוני” בחדרה. את לימודיו התיכוניים עשה בישיבתו של אביו, ישיבת בני עקיבא “בית שמואל” בחדרה. לאחר מכן למד בישיבת “מרכז הרב” בירושלים, בין היתר אצל ראש הישיבה הרב אברהם אלקנה שפירא. במקביל למד גם אצל הרב מרדכי אליהו, ושניהם היו רבותיו המובהקים. בעל כושר לרב עיר מהרבנות הראשית לישראל. ערך מחקרים ביהדות, בפרט בתחומים המשלבים תורה ומדע.

בשנת ה’תשמ”א (1981) עם נישואיו החל לעסוק כאברך בישיבת מרכז הרב בחידוש צבע התכלת המקראי, ומאמריו וחקירותיו יחד עם קבוצות מתעניינים וביניהם ד”ר ישראל זיידרמן, הובילו בסופו של דבר להתעניינות גם בעיתונות החרדית. כתבה על התכלת הופיעה ביתד נאמן שש שנים מאוחר יותר, אחרי שבשנת 1987 בורשטיין פרסם אסופה של מחקרים בעניין זיהוי הארגמון כהה הקוצים כחילזון התכלת המקראי, הצעתו של הרב הראשי לישראל הרב ד”ר יצחק הרצוג ונושא הדוקטורט שלו. בורשטין כלל בחוברת מאמר של ד”ר ישראל זיידרמן, וסיפר על ניסויים מוצלחים שערכו. הכתבה ביתד נאמן עוררה את אליהו טבגר להתעניין בתכלת, ומד”ר זיידרמן הגיע לד”ר אוטו אלסנר שפיתח שיטה ליצירת תכלת. ועם הצטרפותם של יואל גוברמן, ד”ר ארי גרינשפן וד”ר ברוך סטרמן לטבגר, הם הקימו את ארגון פתיל תכלת המשווק ציציות עשויות מתכלת מחודשת.

בשנת ה’תש”ן (1990) הקים את מכון פוע”ה – פוריות ורפואה על-פי ההלכה, העוסק בתחומי פוריות, גנטיקה, הריון ולידה, אישות וטהרת המשפחה.

בשנת ה’תשע”א, לרגל יום העצמאות, קיבל הרב את אות ההצטיינות של חיל הרפואה על תרומתו כחבר בוועדת הלסינקי של צה”ל[1].

בשנת ה’תשע”ח זכה ביחד עם מכון פוע”ה באות הנשיא למתנדב.

בשנת ה’תשע”ט זכה ביחד עם מכון פוע”ה בפרס ירושלים.

לבקשת הרבנות הראשית לישראל, נרתם הרב בורשטיין לפרויקט “תנועת בני נח” של ונדל ג’ונס, במסגרתו הנחה קבוצות של גויים שהחלו לקיים את שבע מצוות בני נח. בעזרת רבנים נוספים הוא הכין עבורם ספרי הלכה וסייע בהתארגנותם.

בנוסף לשיעוריו בישיבת מרכז הרב, הרב בורשטיין לימד ומלמד בישיבות “אור עציון”, “עטרת כהנים”, “קרני שומרון” וישיבת “בית אל”, וכן במכללות הרצוג, המרכז האקדמי על-שם לב ועוד. הרב בורשטיין הוא בעל טור קבוע בעלון השבת גילוי דעת. חבר ההנהגה הרבנית של “חותם”[2].

משפחתו

הרב בורשטיין מתגורר בשכונת רוממה בירושלים, בשנת תשמ”א (1981) נשא את הרבנית טובה, מחנכת באולפנת “צביה” בירושלים. לזוג שמונה ילדים. אביה של רעייתו היה הרב בנימין הרלינג. גיסיו הם הרב אליקים לבנון ויואב שורק. אחותו זיווה נשואה לרב אברהם שילר, רב היישוב עלי. בנו, הרב אברהם היה ר”מ בישיבת ירושלים לצעירים. חתנו הרב יוחאי פרלמן, הוא ר”מ שיעור א בישיבת בית אל. שידך את בת דודתו עם הרב יעקב שפירא.

מכון פוע”ה

ערכים מורחבים – מכון פוע”ה, ספר פוע”ה
בעקבות בקשתו של הרב מרדכי אליהו הקים הרב בורשטין בשנת ה’תש”ן את מכון פוע”ה. המכון מסייע, הן בצד הרפואי והן בצד ההלכתי, בכל תחומי הגינקולוגיה בכלל והפוריות בפרט. במסגרת המכון פועלים כחמישה עשר רבנים יועצים-פוסקים המשיבים על שאלות באופן יומיומי ומכוונים את הפונים לרופאים מתאימים. הליווי וההכוונה ניתנים ללא תשלום.

במסגרת עבודתו במכון יצאו בעריכתו (עם הרב גבריאל גולדמן) שלושה כרכי “ספר פוע”ה” וארבעת כרכי “שו”ת פוע”ה”. על שני הכרכים הראשונים של ספר פוע”ה זכו המחברים והעורכים בפרס משרד הבריאות[3].

פרויקטים שונים

מצוות התלויות בארץ

הרב בורשטין עוסק בהנחלת לימוד המצוות התלויות בארץ. במסגרת זו הוא הוציא תדריך לימודי בשם: “שמיטה – תדריך לימודי” (ארבע מהדורות). הספר כולל ביבליוגרפיה נרחבת בנושא השמיטה, גבולות הארץ, ביעור מעשרות, יובל ומצוות הקהל. הספר גם כולל פרק העוסק באמצעי עזר בהוראת נושא השמיטה: חוברות לימוד ועבודה, תערוכות, סיפורים, משחקים, קלטות, תוכנות מחשב, שקפים ושקופיות ועוד. בחלקו השני של הספר מובאים פסקי הלכה למעשה בהלכות שביעית. ההלכות מתייחסות גם להשלכות של “היתר מכירה”.

היה שותף גם להקמתה של “האגודה להכרת הפירות במקורות ישראל”, אגודה של בוטנאים, ארכאולוגים, גנטיקאים, אגרונומים, רבנים ועוד, שהקימה, בשיתוף הקרן הקיימת לישראל, בנק גנים לשבעת המינים באתר ה”סטף”.

הריאליה במקדש

הרב בורשטין ערך מחקר בנושא הקטורת שהוקטרה בבית המקדש. לצורך כך אסף צמחים שזוהו כסממני הקטורת. על מחקר זה זכה בפרסים של המחלקה לתרבות תורנית במשרד החינוך[4] וקרן הזיכרון לתרבות יהודית. מחקר נוסף שלו עוסק בצבע התכלת אשר היה בשימוש במקדש, ובו הצטווה עם ישראל לצבוע את ציציות הבגדים. לאחר מחקר של שנים פרסם את הספר “התכלת” (3 מהדורות). הספר עוסק בפרטי המצווה, תיאורי הצבע ומקורו (החילזון) לאורך הדורות, עד לחפירות הארכאולוגיות האחרונות, כולל תהליכי ההתחקות, החיפוש והזיוף של התכלת. הספר מלווה תמונות צבע שצולמו מעל ומתחת לפני המים.

הרב בורשטין חקר גם את הצביעה בעזרת תולעת השני, השימוש בתולעת השמיר לחיתוך אבנים, ומסורות בעניין שירת הלווים במהלך הדורות. הוא עסק גם בניסיונות להתחקות אחר מקום הימצאם של כלי המקדש בארץ ומחוצה לה, ובשיטות השונות לגבי אבני החושן.

במסגרת פרויקט זה הוכנו שלוש ערכות הוראה הבנויות על מצגות: א. מסע החיפושים אחר הקטורת במקדש; ב. חשיפת סוד התכלת; ג. לאן נעלמו כלי המקדש.

לצורך פעילות זו הקים הרב בורשטין עמותה בשם “מכון שלמה” לחקר המקדש.

פרה אדומה

כן עוסק בדרכים לאיתור פרה אדומה. ולצורך כך עומד בקשר מתמיד עם ארגון מגדלי פרות אדומות (מטעמים קולינריים) בשוודיה, ועוסק במציאת פתרונות לגידולן באקלים החם של ישראל, השונה מאקלים גידולן. לצורך כך נסע בראשית שנות ה-נ’ לחוות בקר מיוחדת במושב בת שלמה יחד עם הרב מרדכי אליהו והרב ישראל אריאל, שם הדריכם הרב אליהו בצדדים ההלכתיים של הנושא.

בשנת תשע”ט נסע שוב לחווה ברמת הגולן עם החוקר הרב עזריה אריאל לבדיקת פרות אדומות שיובאו לשם. אך הן לא נמצאו כשרות לשימוש הנדרש. והוא החל לבדוק את אפשרות ליבוא עוברים מוקפאים של הפרות האדומות לארץ כדי שיעברו הליך דומה להליך הפריה חוץ גופית בבני אדם. תוך עבודה לפי ההוראות שהנחה הרב מרדכי אליהו בעבר[5].

ארבעת המינים – הלכה למעשה

הרב בורשטין עסק במחקר ובהוראה של הצדדים הבוטניים וההלכתיים של ארבעת המינים. בסמוך לחג הסוכות הוא מקדיש זמן להוראה אישית בתחום זה, על מנת ללמד את השילוב המיוחד של הלכה ומציאות[6].

ספריו

התכלת – בעניין חידוש מצוות התכלת, הוצאת ספרייתי-גיטלר, ירושלים תשמ”ח
שמיטה – תדריך לימודי והלכה למעשה, כיצד ללמוד וללמד ענייני שמיטה, ירושלים תשפ”ב (מהדורה שביעית), 536 עמ’
סוגיות אקטואליות במקורות היהדות – כ-250 חוברות שבהן מרוכזים מקורות רבים בנושאים שונים (רשימה באתר מכון פוע”ה)
שלמי יחזקאל – מאמרי המשגיח הרב ר’ יחזקאל לוינשטיין והרב שלמה בורשטין, עריכה, מקורות ותרגום – הרב מנחם בורשטין, ירושלים תשמ”ה
רחשי אילן, מאמרי המשגיח הרב יוסף לייב ננדיק. עריכה, מקורות ותרגום – הרב בורשטין, ירושלים [תשמ”ד] ספר פוע”ה – ספר הלכתי בסוגיות משפחה וטהרה
שו”ת פוע”ה – שאלות ותשובות מגדולי ישראל בנושא פוריות יוחסין וגנטיקה שנשאלו על ידי הרב בורשטין ורבני מכון פוע”ה
קישורים חיצוניים
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מנחם בורשטין בוויקישיתוף
רשימת המאמרים של מנחם בורשטין, באתר רמבי”ש
מאמרים מתוך אתר ישיבת מרכז הרב
אנשי אמונה בעולם המעשה – ריאיון עם הרב בורשטיין ראש מכון “פועה”
שיעורי הרב בורשטיין, באתר בערוץ יוטיוב
שיעורי הרב בורשטיין, באתר ישיבה
שיעורי הרב בורשטיין, בערוץ מאיר
הרב בורשטיין, בראיונות באתר ערוץ שבע
ארכיון הרב מנחם בורשטיין, באתר סרוגים
סרטונים “תבטיח לי ילד!”, בערוץ “אורות – טלוויזיה יהודית”, (אודי דוידי והרב בורשטיין בעקבות הרב אליהו)(הקישור אינו פעיל, 13.08.2018)
שיעור בעניין חומרות וקולות בפסח, מתוך האתר בינינו
ראיון, בעיתון בשבע
כיצד נכון וראוי לדבר עם ילדים בנושאים רגישים-בכנס תה”ל
מנחם בן שלמה בורשטין (1956-), דף שער בספרייה הלאומית

ספריו

 • התכלת – בעניין חידוש מצוות התכלת, הוצאת ספרייתי-גיטלר, ירושלים תשמ”ח
 • שמיטה – תדריך לימודי והלכה למעשה, כיצד ללמוד וללמד ענייני שמיטה, ירושלים תשפ”ב (מהדורה שביעית), 536 עמ’
 • סוגיות אקטואליות במקורות היהדות – כ-250 חוברות שבהן מרוכזים מקורות רבים בנושאים שונים (רשימה באתר מכון פוע”ה)
 • שלמי יחזקאל – מאמרי המשגיח הרב ר’ יחזקאל לוינשטיין והרב שלמה בורשטין, עריכה, מקורות ותרגום – הרב מנחם בורשטין, ירושלים תשמ”ה
 • רחשי אילן, מאמרי המשגיח הרב יוסף לייב ננדיק. עריכה, מקורות ותרגום – הרב בורשטין, ירושלים [תשמ”ד]
 • ספר פוע”ה – ספר הלכתי בסוגיות משפחה וטהרה
 • שו”ת פוע”ה – שאלות ותשובות מגדולי ישראל בנושא פוריות יוחסין וגנטיקה שנשאלו על ידי הרב בורשטין ורבני מכון פוע”ה

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מנחם בורשטין בוויקישיתוף

הערות שוליים

Translated (ChatGPT):

Rabbi Menachem Bursteyn (born on 29 May 1956) is the head of the Puah Institute for Fertility and Medicine according to Halacha in Givat Shaul, Jerusalem, a rabbi at the “Merkaz HaRav” Yeshiva, and other institutions, and an author of books.

Rabbi Bursteyn is a member of committees in the Ministries of Education and Health. In the reserves, he lectures for the military rabbinate.

Biography

Born in Uruguay to Rabbi Shlomo Bursteyn, head of the “Rav Kook Yeshiva” in Montevideo. At the age of five, his family immigrated to Israel and settled in Hadera. He began his studies at “Merkaz Shapira” and “Tachkemoni” in Hadera. He completed his high school education at his father’s yeshiva, Bnei Akiva Yeshiva “Beit Shmuel” in Hadera. He then studied at the “Merkaz HaRav” Yeshiva in Jerusalem, learning among others under Rabbi Avraham Elkana Shapira. He also studied with Rabbi Mordechai Eliyahu, and both were his prominent mentors. He holds a rabbinic qualification from the Chief Rabbinate of Israel. He conducted research in Judaism, particularly in fields combining Torah and science.

In 1981, with his marriage, he began working as a scholar at the “Merkaz HaRav” Yeshiva on the revival of the biblical techelet (blue dye). His articles and investigations, along with interested groups including Dr. Israel Ziderman, eventually led to interest even in the Haredi press. An article on techelet appeared in “Yated Ne’eman” six years later, after Bursteyn published a collection of studies identifying the murex trunculus as the biblical techelet snail, the proposal of Chief Rabbi Dr. Isaac Herzog, and the subject of his doctoral thesis. Bursteyn included in the booklet an article by Dr. Israel Ziderman and described successful experiments they conducted. The article in “Yated Ne’eman” inspired Eliyahu Tavger to take an interest in techelet, and from Dr. Ziderman, he reached Dr. Otto Elsner, who developed a method for producing techelet. With the joining of Yoel Guberman, Dr. Ari Greenspan, and Dr. Baruch Sterman to Tavger, they established the Ptil Tekhelet organization, which markets tzitzit made from renewed techelet.

In 1990, he founded the Puah Institute for fertility and medicine according to Halacha, dealing with fertility, genetics, pregnancy and childbirth, marital relations, and family purity.

In 2011, on the occasion of Independence Day, the rabbi received the Medal of Excellence from the Medical Corps for his contribution as a member of the Helsinki Committee of the IDF.

In 2018, he and the Puah Institute won the President’s Volunteer Award.

In 2019, he and the Puah Institute won the Jerusalem Prize.

At the request of the Chief Rabbinate of Israel, Rabbi Bursteyn joined the “Noahide Movement” project of Wendell Jones, guiding groups of non-Jews who began to observe the Seven Noahide Laws. With the help of other rabbis, he prepared halachic books for them and assisted in their organization.

In addition to his lectures at the “Merkaz HaRav” Yeshiva, Rabbi Bursteyn has taught and continues to teach at “Or Etzion,” “Ateret Cohanim,” “Karnei Shomron,” and “Beit El” yeshivas, as well as at Herzog College, the Lev Academic Center, and more. Rabbi Bursteyn has a regular column in the Shabbat leaflet “Gilui Da’at.” He is a member of the rabbinical leadership of “Chotam.”

Family

Rabbi Bursteyn lives in the Romema neighborhood of Jerusalem. In 1981, he married Rabbanit Tova, an educator at “Tzvia” Ulpana in Jerusalem. The couple has eight children. His wife’s father was Rabbi Benjamin Herling. His brothers-in-law are Rabbi Elikim Levanon and Yoav Shorak. His sister Ziva is married to Rabbi Avraham Shiller, the rabbi of the settlement of Eli. His son, Rabbi Avraham, was a lecturer at the Jerusalem Yeshiva for Youth. His son-in-law, Rabbi Yochai Perlman, is a lecturer in the Beit El Yeshiva. He arranged the marriage of his cousin’s daughter with Rabbi Yaakov Shapira.

Puah Institute

Extended articles – Puah Institute, Puah Book
At the request of Rabbi Mordechai Eliyahu, Rabbi Bursteyn established the Puah Institute in 1990. The institute assists, both medically and halachically, in all areas of gynecology in general and fertility in particular. The institute has about fifteen rabbinical advisors who answer questions daily and direct the inquirers to suitable doctors. The guidance and assistance are provided free of charge.

In his work at the institute, he has edited (with Rabbi Gabriel Goldman) three volumes of “Puah Book” and four volumes of “Puah Responsa.” For the first two volumes of “Puah Book,” the authors and editors received the Health Ministry Prize.

Various Projects

Mitzvos Dependent on the Land of Israel

Rabbi Bursteyn is involved in promoting the study of commandments dependent on the land. As part of this, he published an educational guide titled: “Shmita – Educational Guide” (four editions). The book includes an extensive bibliography on the subject of shmita, the borders of the land, the annulment of tithes, the jubilee, and the mitzvah of Hakhel. The book also includes a chapter on teaching aids for the subject of shmita: study and work booklets, exhibitions, stories, games, tapes, computer programs, slides, and more. The second part of the book contains practical halachic rulings on the laws of shmita. The halachot also refer to the implications of the “heter mechira.”

He was also involved in establishing the “Association for Recognizing Fruits in the Sources of Israel,” an association of botanists, archaeologists, geneticists, agronomists, rabbis, and more, which, in collaboration with the Jewish National Fund, established a gene bank for the Seven Species at the “Sataf” site.

Realities in the Temple

Rabbi Bursteyn conducted research on the incense that was burned in the Temple. For this purpose, he collected plants identified as the components of the incense. For this research, he won awards from the Department of Torah Culture in the Ministry of Education and the Memorial Foundation for Jewish Culture. Another of his studies deals with the techelet, which was used in the Temple, and the commandment for the people of Israel to dye the fringes of their garments with techelet. After years of research, he published the book “The Techelet” (3 editions). The book deals with the details of the commandment, descriptions of the color and its source (the snail) throughout the generations, up to the latest archaeological excavations, including the processes of tracing, searching, and counterfeiting the techelet. The book is accompanied by color photographs taken above and below water.

Rabbi Bursteyn also researched dyeing with the tolaat shani (crimson worm), the use of the shamir worm for cutting stones, and traditions regarding the Levitical singing throughout the generations. He also conducted attempts to trace the whereabouts of the Temple vessels in Israel and abroad, and the various methods regarding the stones of the breastplate.

As part of this project, three teaching kits were prepared based on presentations: a. The search for the incense in the Temple; b. Revealing the secret of the techelet; c. Where did the Temple vessels disappear to.

For this activity, Rabbi Bursteyn established an association called “Shlomo Institute” for Temple Research.

Parah Adumah

He is also involved in ways to locate a red heifer. For this purpose, he maintains constant contact with an organization of red heifer breeders (for culinary purposes) in Sweden and is involved in finding solutions for raising them in Israel’s hot climate, which is different from their breeding climate. For this purpose, he traveled in the early 1990s to a special cattle farm in the moshav Bat Shlomo with Rabbi Mordechai Eliyahu and Rabbi Israel Ariel, where Rabbi Eliyahu instructed them on the halachic aspects of the matter.

In 2019, he traveled again to a farm in the Golan Heights with researcher Rabbi Azaria Ariel to examine imported red heifers. However, they were not found fit for the required use. He began examining the possibility of importing frozen embryos of red heifers to Israel so that they undergo a similar process to in vitro fertilization in humans, following the instructions given by Rabbi Mordechai Eliyahu in the past.

Four Species – Halacha in Practice

Rabbi Bursteyn has researched and taught the botanical and halachic aspects of the four species. Close to the holiday of Sukkot, he dedicates time to personal teaching in this field, to teach the unique combination of halacha and reality.

Books

– The Techelet

– On the revival of the commandment of techelet, Library-Gitler Publishing, Jerusalem 1988
– **Shmita – Educational Guide and Practical Halacha** – How to learn and teach the laws of shmita, Jerusalem 2022 (seventh edition), 536 pages
– **Current Issues in Jewish Sources** – Approximately 250 booklets concentrating many sources on various topics (list on the Puah Institute website)
– **Shalmei Yechezkel** – Articles of the Mashgiach Rabbi Yechezkel Levenstein and Rabbi Shlomo Bursteyn, edited, sourced, and translated by Rabbi Menachem Bursteyn, Jerusalem 1985
– **Rachshi Ilan** – Articles of the Mashgiach Rabbi Yosef Leib Nendik. Edited, sourced, and translated by Rabbi Bursteyn, Jerusalem [1984] – **Puah Book** – Halachic book on family and purity issues
– **Puah Responsa** – Questions and answers from the great rabbis of Israel on fertility, genealogy, and genetics asked by Rabbi Bursteyn and the rabbis of the Puah Institute

External Links

– Wikimedia Commons media and files on Menachem Bursteyn on Wikimedia Commons
– List of articles by Menachem Bursteyn, on the Rambish website
– Articles from the Merkaz HaRav Yeshiva website
– “Men of Faith in the World of Action” – Interview with Rabbi Bursteyn, head of the Puah Institute
– Rabbi Bursteyn’s lectures on the YouTube channel
– Rabbi Bursteyn’s lectures on the Yeshiva website
– Rabbi Bursteyn’s lectures on the Meir channel
– Rabbi Bursteyn, in interviews on the Arutz Sheva website
– Rabbi Menachem Bursteyn archive on the Srugim website
– Videos “Promise Me a Child!” on the “Orot – Jewish Television” channel, (Udi Davidi and Rabbi Bursteyn following Rabbi Eliyahu) (link not active, 13.08.2018)
– Lecture on the subject of stringencies and leniencies on Passover, from the website Beinenu
– Interview, in the “B’Sheva” newspaper
– How to correctly and appropriately talk to children about sensitive topics – at the Tahal Conference
– **Menachem Ben Shlomo Bursteyn (1956-)**, title page at the National Library

Footnotes

1. Shimon Cohen, Head of the Puah Institute – Excellence of the Medical Corps, on the Arutz 7 website, 25 May 2011
2. About, on the “Chotam” website
3. The Health Ministry Prize was awarded to the Puah Institute, on the Kipa website
4. Announcement on the Nach Zebuloni website
5. Rabbi Menachem Bursteyn, Parshat Chukat in our time – Import of frozen embryos of the red heifer, on the Arutz 7 website
6. Virtual Beit Midrash – Merkaz HaRav Yeshiva (2017-09-24), The Four Species Guide – Lesson No. 1 – The Etrog

Additional Images

 • הרב בורשטין יחד עם הרב יצחק יוסף בישיבת מרכז הרב באזכרה לנרצחים בפיגוע בישיבה
  Rabbi Bursteyn together with Rabbi Yitzchak Yosef at the Mercaz HaRav Yeshiva during the memorial for the victims of the attack at the yeshiva.
 • הרב מנחם בורשטיין (משמאל) והרב יוסף טולדאנו ביום ירושלים בישיבת מרכז הרב
  Rabbi Menachem Bursteyn (left) and Rabbi Yosef Toledano on Jerusalem Day at the "Merkaz HaRav" Yeshiva
 • הרב בורשטיין בהקפות שניות בבית הרב קוק
  Rabbi Bursteyn at the second Hakafot at Rav Kook's house
 • הרב מנחם בורשטיין והרב שמואל זעפרני בכנס הרבנים בירושלים, אייר תשע"ח
  Rabbi Menachem Bursteyn and Rabbi Shmuel Zafrani at the Rabbinical Conference in Jerusalem, Iyar 5778.

Wearing Frequencies

BegadamFrequencyOccasion
AllAllAll
X

  Let's meet

  Let’s schedule a time to meet for strings and quality service.
  *=Required